Jdi na obsah Jdi na menu
 


Report

24.10.2011

       V půlce srpna jsme se s Bastíkem přihlásili na seminář o poslušnosti k panu Ščučkovi. Seminář se konal v kynologickém klubu Chropyně 22. - 23.10. Začínalo se v sobotu ráno teoretickou přednáškou, na které nám bylo vysvětleno jak a proč se psem cvičit, co mu to přináší do života a hlavně co to přináší pro tým (psovod + pes), dále nám p. Ščučka vysvětlil jak správně cvičit a nedopouštet se omylů a špatných cvičebních postupů a v poslední řadě jak čtyřnohému " parťákovi" vysvětlit každý cvik a nijak na něj násilně nepůsobit. Po obědě začala praktická čast. Prvním ukázkovým psem byl pes kolegyně p. Ščučky. Předvedení bylo velice působivé a mne osobně navnadilo. Hodně na mě zapůsobilo jak byl pes připraven pracovat na sebemenší gesto či povel. Psů bylo na cvičení kolem 10, u některých to byl zdlouhavý proces, ne že by byli psi tak natvrdlí, ale spíš jejich vůdcové. Po dostečném shlednutí jak ne a jak ano, jsme šli na plochu my. Šlo nám to hezky a Basta se na konec dostal na správnou vlnu, což bylo nejduležitější. I když chvíli zůstal sedět a smutně koukal, když se nedopatřením lehce strhnul a zůstal sedět za otočným prutem, na kterém byl uvázan. Po navedení p. Ščučkou se Basta opět chytil a ukázal, že když je dobrá nálada tak jde vše, i když je to nové a neznámé.
        V neděli následovalo stejné rozvržení dne jako v sobotu. Jen témata byla poněkud odlišná. Zabývali jsme se širším pojetím poslušnosti a ke konci různými pomůckami - mechanickými a elektronickými. Ke konci byl čas na dotazy. Všechny zúčastněné zajímalo, jak se zachází a používá elektronický výcvikový obojek. Mě osobně zajímalo jeho využití při pronásledování zvěře. Tento den bylo v ukázce navadění na ruce a pak využití přímé a nepřímé odměny v podobě míčku. Následoval stejný proces jako v sobotu, kdy někteří nedokázali pochopit po půl hodině princip navadění a neustále chtěli po svých kamarádech, aby dělali přesné cviky jak při zkouškách, ale původně se jen chtělo aby pes následoval ruku. Po shlédnutí asi poloviny psů jsme se s Bastíkem ujali placu a vybrali jsme si ono navadění. Bastik mě opět nezklamal, občas se trochu zahleděl, ale po vteřince nepozornosti se zkoncentroval a šlapal jak hodinky. Udělal radost jak mě, tak i okolním lidem. Dnes jsme setrvali až do konce.
        Na konec bych chtěl poděkovat, manželům Brázdilovým za zorganizování semináře a vytvoření dobré nálady, panu Ščučkovi za trpěnlivost, ochotu a hlavně krásné vysvětlení pocitů psa. Poslední věcí, která stojí za zmínku je to, že mi seminář otevřel oči a hlavně ukázal jak krásně a pohodově to jde, když se to umí.

 

18.2.2012

       Tento den jsme se s  Bastíkem zúčastnili prvních závodů dle zkoušky ZZO. Závody se konaly v Přerově  - Předmostí. Samotný závod začínal kolem 8:15. S Bastou jsme si vylosovali pořadové číslo 4, takže předposlední. Bedlivě jsem sledoval výkony „konkurence“, jestli se to dá tak nazvat. Slečna s AST si vedla dosti pěkně, její chůze u nohy mě zaujala, pes měl krásnou sledovačku. Další cviky byli taktéž pěkné. Z mé vzdálenosti jsem možná přehlédl pár chyb, které stáli slečnu první dvě příčky, ale i tak slečna měla krásných 47 bodů. Po slečně nastoupila paní, která měla AUO. Pejsek nebyl na úrovni AST, ale i tak předvedl krásnou poslušnost i s aportem. Když jsem viděl tohoto pejska, tak mi bylo jasné, že s ním budeme zhruba nastejno. Pejsek obdržel, 44 bodů slušný bodový zisk. Po této paní přišla další paní s KKCHŠ. Pejsek byl koncentrovaný a povely plnil ukázkově, nejvíc mě zaujal aport. Za tento aport se nemusel stydět snad nikdo, fenečka přiměřenou rychlostí vyrazila vpřed, uchopila aport a hnedka bez prodlevy se vracela k paničce. Body odpovídali výkonu, ale celkových 54 bodů bylo podle mého pozorovaní málo. Pan rozhodčí ale má pochopitelně lepší oko. Po této ukázce skoro dokonalosti jsme přišli na plac my.

       Už při výchozí pozici jsem si byl jist že aspoň 40 bodů by jsme mohli dostat. Přivolání psa – cvik, ze kterého jsem měl tak trochu strach, byl předveden tak jak bych si přál. Rychlý sprint, kdesi ke krtinci s menší prodlevou při vracení. Akorát konec v podobě předsednutí nebyl úplně tak optimální jak při tréninku. 7 bodů bylo tak akorát, co jsem po předvedení mohl čekat. Dál byla chůze s obraty za pochodu. To už trošku skřípalo, Bastík spíš řešil okolí než mé povely. Pak následovaly obraty na místě, které taky nebyly podle mé představy - zažil jsem lepší. Předposlední byl aport, po pravdě řečeno, měl jsem z něj trému. Bastík zareagoval - vyběhl a uchopil a následovalo co jsem nečekal. Zastavil se a čuměl na mě „Co teď?“ Na podruhé přišel a aport mi hodil k nohám. Bylo mi jasné, že to není dobrý. Odložení proběhlo úplně v pořádku, byla to jediná část, kterou jsem věděl, že ať se bude dít cokoliv, tak ji máme za 10. Celkově jsme dostali 39 bodů a já marně doufal, že aspoň 4. budeme. Poslední šla paní, co už závodila s jedním ze dvou AUO. Nastoupila a to co předvedla mě vyrazilo dech. Pes byl o úroveň výš, než ten její první, byla radost se na to dívat. S tímto pejskem obdržela 55 bodů a sesadila z prvního místa paní s KKCHŠ. Konečné pořadí bylo paní s AUO, pak KKCHŠ, AST, AUO a my. Byl jsem zprvu smutný, ale na vině nebyl Bastík, ale já. Některé cviky jsem mu trochu pokazil a hlavně jsem ho nedokázal připravit na takové prostředí jaké bylo. Je zvyklý na změny prostředí, kde po 2 minutách funguje jak má, ale na tamtěch místech není tolik psích pachů a ani rušivé elementy ze strany železnice a silnice. Dál jsem doma zjistil, že první tři psi mají už několik závodů a zkoušek za sebou, takže se nedivím jejich výkonům. Do příštího závodu, který je v květnu se pokusíme zapracovat na odolnosti, aportu a vysílačce. Jak říkával PaeDr. Winter „Všechno chce cvik a praxi“. Snad příště podáme výkon jako na tréninku.